Sukces koła naukowego medical.ml

W październiku 2017 r. czterech przedstawicieli koła naukowego medical.ml uczestniczyło w  HackYeah, największym hackatonie w Europie. Koło działa pod nadzorem naukowym dr hab. Urszuli Markowskiej-Kaczmar, prof. PWr. Nasze koło w Krakowie było reprezentowane przez zespół: mgr inż. Filip Bachura, mgr inż. Gabriela Czachor, Piotr Janyst i mgr inż. Tomasz Wasyłyk. Ponad 2000 osób wzięło udział w wydarzeniu, aby wybrać jedno z wyzwań konkurencji. Jednak najważniejszym problemem był czas – rozwiązanie powinno zostać przedstawione w ciągu 24 godzin.

Celem uczestników było opracowanie rozwiązania jednego z problemów, które  zostały zgłoszone przez firmy albo organizacje państwowe będące organizatorami wydarzenia. Można wśród nich wymienić: detekcję oszustw finansowych (Ministerstwo Finansów), zapobieganie katastrofom naturalnym, wypadkom podczas sportów ekstremalnych (Lotto) czy zapewnienie bezpieczeństwa na drogach (Luxoft).

Członkowie koła podjęli się wyzwania opracowania aplikacji mającej sprawić, by transport i jazda samochodem stała się łatwiejsza i bezpieczniejsza. W projekcie wykorzystano metody głębokiego uczenia i sztucznej inteligencji. Modele głębokich sieci neuronowych utworzyły dwa moduły wspierające proces kierowania samochodem:  Steering Assistant oraz Driver Visual Aid. Rola pierwszego z nich opierała się na tym, by na podstawie obrazu dokonać predykcji sugerowanego kąta skrętu samochodu, w celu ominięcia przeszkód. Drugi moduł, również wykorzystywał obraz, aby zaznaczyć na nim inne pojazdy oraz obiekty znajdujące się w polu widzenia kierowcy. Działały one niezależnie, równolegle, ale bazowały na jednym i tym samym obrazie. Do realizacji zadania wykorzystano transfer learning, z uwagi na brak czasu na powtarzanie procesu uczenia podczas konkursu.

Nasi studenci w kategorii „Bezpieczeństwo” wyprzedzili trzydzieści innych drużyn i zajęli pierwsze miejsce.